Czym jest dla mnie zdrowienie(recovery) w napadach objadania i obsesji odchudzania

W dzisiejszym wpisie chciałabym poruszyć kwestię recovery.
Wyjście z napadów objadania to proces, droga, taniec – 2 kroki w przód, 1 w tył, cha-cha.
To nie jest magiczne ozdrowienie w dzień, bo zrozumiałaś, dlaczego to robisz.
Nie zawsze będziesz wiedziała, co było wyzwalaczem.
Nie zawsze zrozumiesz, co doprowadziło do tego, że uległaś przymusowi.
Czasem drążenie tego doprowadzi Cię do kolejnego napadu. Czasem nie da się znaleźć wyjaśnienia i nie musisz tracić równowagi psychicznej, żeby rozwiązać zagadkę triggera.
Zdrowienie to proces, w którym napady stają się coraz rzadsze i coraz mniej dotkliwe emocjonalnie, psychicznie i fizycznie.
Kiedy zmieniasz automatyczne nawyki i zachowania: przed w trakcie i po napadzie.
Kiedy z jedzenia dużo i szybko wysokoenergetycznych potraw, przechodzisz do objadania się mniej i wolniej. Następnie odczuwasz potrzebę objadania, ale decydujesz zrobić coś innego, aż odczucie przymusu wyciszy się do szarego szumu dnia codziennego (czasem po prostu się będzie pojawiać automatycznie).
Recovery to umiejętność coraz szybszego wychodzenia z czarnej dziury po napadzie.
Zdolność do zaspokojenia potrzeb w inny sposób niż jedzenie.
Świadomość, że żadną supermocą nie zmienisz tego, że miałaś napad.
Zdrowieniem jest umiejętność uwolnienia poczucia winy, wstydu i braku kontroli po napadzie i podejście do siebie z wyrozumiałością i współodczuwaniem, jak do osoby, którą kochasz.
Zdrowieniem jest wydłużanie stopniowo tolerancji na dyskomfort i cierpienie, bez użycia jedzenia.
Zdrowienie to poprawa relacji z obrazem własnego ciała. To świadomość, że moje ciało jest ok, nawet jak mam gorszy dzień, jak czuję się w nim źle, bez względu na to, jak wygląda.
Zdrowienie to próba radzenia sobie z lękiem i niepokojem bez napadów.
Zdrowienie to uczucie bycia bezpieczną w swoim ciele i budowanie zaufania do siebie i ciała.
To uwalnianie toksycznego wstydu, neutralizacja szkodliwości głosu wewnętrznego krytyka. To zaprzestanie porównywania się, które przynosi szkody emocjonalno-psychiczne. To praca ze stresem i traumą- nie musiałaś być na wojnie (to każda sytuacja, z którą nasz mózg nie mógł sobie poradzić, a musiał przetrwać). Zdrowienie to zwiększanie cierpliwości i świadomość własnej impulsywności. To odraczanie natychmiastowej gratyfikacji.
Zdrowienie to uprawomocnienie tego, co myślisz, czujesz, doznajesz i czego doświadczasz. To przynoszenie sobie ulgi dialogiem wewnętrznym. To stopniowe zanikanie autorytetu i nienaturalnego znaczenia jedzenia w Twoim życiu. Zdrowienie to kiedy możesz opowiedzieć swoją historię, by kogoś zainspirować lub pomóc, zamiast obwiniać i robić z siebie ofiarę. Zdrowienie to zminimalizowanie ważności wyglądu w poczuciu wartości i pewności siebie. Zdrowienie to stopniowe wychodzenie do ludzi po napadzie, prośba o pomoc, redukcja izolacji i samotności. Zdrowienie to stawianie granic, dbanie o swoje potrzeby. To samodyscyplina miłości. To stawianie sobie realistycznych celów na temat jedzenia i wyglądu ciała, to rezygnacja z perfekcjonizmu. Recovery to bycie uważną irracjonalnych myśli i uczuć. Wychodzenie z zaburzeń to szeptanie sobie codziennie nieśmiało- nie muszę nigdzie dojść. Nie muszę perfekcyjnie jeść i wyglądać. To spojrzenie w lustro i powiedzenie do siebie- hej! Jesteś ok, podoba mi się to co robisz, widzę ile Cię to kosztuje, jak się zmagasz, robisz dobrze!

Kroki do zdrowienia na compati.pl

M.: „Jednak nie mogę się powstrzymać od jedzenia(nie umiem powiedzieć sobie stop tak samo jak ze słodkim). Staram się jak mogę, ale „kusi” mnie.Sytuacja ta mnie niepokoi. Wierzę, że można temu jakoś zaradzić….” Witaj, Minęło 2 tygodnie. Cały czas staram się mieć Twoje wskazówki. Czasami jest trudno, ale w myśli mam – oddychaj. Wagą zaczęła powoli iść w dół , moja waga 70,5 kg. Dziękuję za pomoc i cały czas podpowiedzi.

A.: Witaj Patrycjo, czuję ogromną różnicę w swoim odczuwaniu ciała. Wyszło ze mnie bardzo wiele trudnych uczuć i w pewnym momencie, zaczęłam odczuwać rozluźnienie i spokój. Dobry kontakt ze swoim ciałem. Bardzo też pomogły mi twoje pytania odnośnie myśli nawykowych i traktowania tych napadów jak chmury na niebie. W zasadzie widzę, że zrozumiałam jedną ważną rzecz. Emocje to jedno a odżywianie to drugie. Schudłam 3 kg w ostatnie 3 tyg.

K.: Czytanie Twoich postów bardzo mi pomaga, tym bardziej przed napadem. Czytanie karty SOS pomaga mi się uspokoić, wziąć kilka głębokich oddechów i uświadomić sobie, że wcale nie muszę się objeść i mogę przełamać schemat, który powtarzałam przez lata.

A.: Dziękuję za te słowa. Znalazłam je przypadkiem a akurat dziś ich bardzo potrzebowałam, bo zliczyłam potknięcie na mojej drodze do wyzdrowienia. Dzięki tym słowom nie czuję się jak porażka. Fajnie jest znaleźć kogoś kto to po prostu rozumie. Dziękuję.

W.: Teraz jak przeglądam Twój profil i to co udostępniasz to widzę jak jeszcze mam w głowie pomieszane. Mam nadzieję, że wiedza tu zawarta pomoże mi całkowicie z tego wyjść.

H.: Pani to tak cudownie opisała, zaraz to wypełnię a Pani wiadomość przepiszę w zeszyt i gdy będę miała chęć napadu to przeczytam. Ciężko jest trochę nie mieć napadu gdy mam ochotę, bo jak spróbuję sobie zabronić to jest płacz, złość, i strach, że nie mogę zjeść. To wszystko jest takie ciężkie. Ślicznie Pani dziękuję. Czytając Pani posty bardziej siebie zaczynam rozumieć.

K.: Odnajduję się w tych słowach w 100%, a nigdy nie umiałam tego opisać co się dzieje w mojej głowie. Po tym co napisałaś zaczynam zauważać, że wymagania, które sobie stawiam są nierealne i są wręcz śmieszne. Wczoraj wieczorem udało mi się nie objeść w związku z dużymi emocjami. Chyba pierwszy raz to ja podjęłam decyzję co się wydarzy. Dziękuję za Twoją pracę, bo to głównie dzięki Tobie jestem bardziej świadoma i myslę, że nie jestem w tym sama.

N.: chciałam przede wszystkim podziękować za posty i to, że jest taki ktoś jak pani, bo mimo, że osób z zaburzeniami, szczególnie tymi jest dużo, to mało kto umie powiedzieć o tym otwarcie w internecie, a co dopiero pisać rady, motywacje itp.

J.: cześć, wpadłam tu przypadkiem na kartę SOS. Moim zdaniem to genialna forma przekazu, szczególnie w takich trudnych momentach, gdzie myśli wirują i ciężko skupić się na czymkolwiek innym. Od jakiegoś czasu zmagam się z napadami i próbuję je przezwyciężyć. Jest to duże wsparcie i chętnie zostanę u ciebie na dłużej, bo niestety ale wstydzę się powiedzieć o tym komuś z bliskich.

M.: obejrzałam twój wywiad, który zamieściłaś, powiem ci, że niemalże wszystkie rzeczy i aspekty o których wspomniałaś w czasie twojej długiej drogi powrotu do zdrowej głowy się ze mną zgadzają, dziękuję za nakierowanie.

X.: Twoje konto na IG zainspirowało mnie do walki o swoje lepsze życie. Walczę z kompulsywnym objadaniem od 10 lat.

P.: od niedawna obserwuję Pani profil i posty z którymi niestety bardzo się utożsamiam. Rzeczywiście wiele rzeczy o których pani napisała może być w mojej głowie, trochę nieświadomie.

K.:Tak się ucieszyłam, że w końcu na IG znalazłam taki profil, taką osobę, która się skupia na napadach a nie na tonie innych rzeczach-przepisach, treningach i ciężko się we wszystkim połapać. A u ciebie klarowanie to czego szukałam, dziękuję.

A.: Chciałam Ci bardzo podziękować, że tworzysz taki profil. Mnóstwo wiedzy. Czytam i nie wierzę, jak gdyby wszystko o mnie, łzy same napływają do oczu. W ostatnim czasie mam napad za napadem, ogromny chaos w mojej głowie, nie mogę sobie poradzić. Tak źle się czuję sama ze sobą, że prawie z mieszkania nie wychodzę. W tej chwili jestem ogromnie szczęśliwa, że trafiłam na ten profil i że odważyłam się napisać. Dobrze, że jesteś. Dziękuję za odpowiedź, niby to tylko instagram, a nawet nie wiesz jak dużo to dla mnie znaczy. Bliskie mi osoby nie rozumieją tego problemu. Dlatego już przestałam im o tym mówić. Człowiek, który tego nie doświadczył- nie zrozumie. Kiedy już naprawdę będzie źle i nie będę mogła sobie poradzić to pozwolę sobie napisać. Dałaś mi dużo nadziei.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *